جستجو
فیلترها
نتایج کاملا مشابه

حدود 5 سال پیش زمزمه های اسم طرح رجیستری موبایل در بازار پیچیده شد. نه فروشندگان میدانستند دقیقا موضوع چیست نه خریداران. بعد از بارها آزمون و خطا سرانجام در آذر ماه 1396 برای اولین بار طرح رجیستری موبایل در ایران عملی شد. در اینجا به صورت ساده و کامل درباره این طرح صحبت میکنیم و به تمام سوالات شما نیز پاسخ خواهیم داد.

 

طرح رجیستری

 

طرح رجیستری چیست؟

به زبان ساده یک طرح برای جلوگیری از ورود گوشی موبایل به صورت قاچاق به کشور است. براساس این طرح هر گوشی موبایل با IMEI منحصر به فرد در هنگام ورود قانونی به کشور باید در گمرک جمهوری اسلامی ایران ثبت و پس از پرداخت حق گمرک میتواند خدمات ارتباطی سیم کارت را دریافت کند.

 

تکلیف گوشی هایی که قبل از طرح رجیستری در کشور بوده، چیست؟

گوشی های موبایل که قبل از آذر ماه 1396 با یک سیم کارت در ایران روشن شده اند مشکلی بابت طرح رجیستری ندارند و فقط باید در سامانه همتا به بخش افزودن دستگاه بروند و دستگاه را اضافه کنند. > آموزش افزودن دستگاه در سامانه همتا

 

موبایل مسافر خارجی که وارد کشور می شود آنتن میدهد؟

بله، برای مسافرهای که وارد کشور می شوند بازه زمانی یک ماهه برای آنتن دهی موبایل در نظر گرفته شده است. بعد از این مدت خدمات سیم کارت قطع می شود. در صورت نیاز این افراد می توانند با مراجعه به گمرک و ارایه مدارک ورود به کشور (بلیط و پاسپورت و …) و نیز پرداخت حق گمرک موبایل خود را رجیستر نمایند.

 

حق گمرک چقدر است و بر چه اساس محاسبه میشود؟

هزینه گمرک گوشی مسافری برابر با 16 درصد از ارزش اصلی خود گوشی خواهد بود. این 16 درصد شامل 4 درصد حق گمرک، 2 درصد حق بازرگانی، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 1 درصد عوارض هلال احمر می‌شود. ملاک محاسبه ارزش کالا بر اساس دلار بانک مرکزی است. عوارض گمرکی و ارزش ‌گذاری کالای مسافری بر اساس ارزش‌ها و تعرفه‌ های ثبت‌ شده در سامانه‌ TSC به آدرس اینترنتی https://epl.irica.ir/TscViewPage?0 انجام می‌شود.

 

سامانه همتا چیست؟

برای امور ثبت، فعالسازی، مالکیت و انتقال تلفن همراه یک سامانه بنام همتا راه اندازی شده است. در این سایت که به سایت گمرک متصل است میتوانید مراحل مدیریت دستگاه های خود را انجام دهید. در این رابطه پیشنهاد میکنیم مقاله > آموزش کامل سامانه همتا را مطالعه فرمایید.

 

مزایا و معایب طرح رجیستری:

مزایا:

  • جلوگیری از ورود گوشی های قاچاق
  • جلوگیری از ورود گوشی های بی اصالت (دارای امواج مضر برای سلامتی)
  • کنترل خدمات پس از فروش هر برند

معایب:

  • افزایش چشم گیر قیمت های موبایل
  • انحصار واردات برای برخی شرکت ها
  • برخی مشکلات و باگ های سامانه همتا

 

نظر شما درباره طرح رجیستری و اجرای آن چیست؟ اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات به آن پاسخ میدهیم.
در بحث پیرامون این مطلب شرکت کنید

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن